top of page
cgzpoltava

ДЕПРЕСІЯ: ЛІКУВАННЯ ІСНУЄ, І ВОНО ПРАЦЮЄ




13 січня відзначається Всесвітній день боротьби з депресією. Депресія – це не просто тимчасовий поганий настрій чи відчуття смутку, а серйозний розлад психічного здоров’я, який впливає на якість життя мільйонів людей у всьому світі. 

Депресія є однією з головних причин втрати працездатності в сучасному суспільстві. За даними ВООЗ, близько 280 мільйонів людей у світі страждають на депресію, але багато хто з них не отримує належної допомоги через стигматизацію, страх чи недостатню поінформованість.

Депресивний розлад (також відомий як депресія) є поширеним психічним розладом, який включає в себе депресивний настрій або втрату задоволення чи інтересу до діяльності протягом тривалого часу.

Депресія може статися з кожним. Люди, які пережили жорстоке поводження, серйозні втрати або інші стресові події, частіше схильні до розвитку депресії. Жінки частіше хворіють на депресію, ніж чоловіки. Приблизно 3,8% населення відчуває депресію, у тому числі 5% дорослих (4% серед чоловіків і 6% серед жінок) і 5,7% дорослих старше 60 років. Депресія приблизно на 50% частіше зустрічається серед жінок, ніж серед чоловіків. У всьому світі більше 10% вагітних жінок і жінок, які щойно народили, відчувають депресію. Понад 700 000 людей щорічно помирають через самогубство. Суїцид є четвертою основною причиною смерті серед 15-29-річних.

Хоча існують відомі ефективні методи лікування психічних розладів, понад 75% людей у ​​країнах із низьким і середнім рівнем доходу не отримують лікування. Перебіг депресії корелює з низьким рівнем серотоніну в мозку людини, хоча це може бути як причиною, так і наслідком інших причин – як фізичних, так і психологічних.

Депресія, зазвичай, лікується корекцією способу життя (харчування, фізична активність, гігієна сну), психологічними та медикаментозними методами. Обов’язковим компонентом у лікуванні депресії є корекція способу життя та мислення, впровадження раціонального харчування (вживання продуктів багатих омега-3 жирними кислотами, триптофаном, вітаміном D, вітамінами групи В, вітаміном С, фруктів та овочів, разом з додатковим вживанням мультивітамінів – все це може покращувати настрій та зменшувати симптоми депресії), регулярного перебування на сонці не менше 20 хвилин на добу в сонячну погоду (сприяє виробленню вітаміну D та серотоніну, які покращують настрій) та регулярна фізична активність.

Серед психологічних методів застосовують психотерапію (наприклад, когнітивно-поведінкову терапію). Психологічні методи здебільшого орієнтовані на розкриття причин виникнення депресії та їх вирішення. Медикаментозна терапія передбачає використання антидепресантів.

Як себе почувають люди з депресією та які симптоми, що вказують на приховану депресію?

ІЗОЛЯЦІЯ. Пригнічені люди схильні шукати самотність, тому що їм хочеться розібратися в собі та у своїх почуттях. Постійне бажання спати і дивитися телевізор замість активного відпочинку, який завжди був доброю традицією.

ПОЛЯРНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ. Коли завжди спокійна і позитивно налаштована людина раптом починає поводитися протилежним чином. Депресія – це стрес, який перевантажує емоційне тло, так що він може зрушуватися, зусилля або, рідше, послаблюючи прояв емоцій.

ВІДСУТНІСТЬ МОТИВАЦІЇ. Багато людей, які страждають на депресію, втрачають моотивацію. Це стосується не лише роботи, але бажання ставати вранці і взагалі щось робити.

ВТОМА. Депресія – досить виснажлива річ. Саме тому люди, які постійно аналізують себе та свої вчинки, намагаючись зрозуміти, що ж відбувається з їхнім життям, постійно почуваються втомленими.

ЗМІНА ЗОВНІШНЬОГО ВИДУ. Якщо ваша близька людина несподівано втрачає або набирає вагу без раціональних причин, вам варто задуматися. В обох випадках може йтися про розлад харчової поведінки, проте анорексія, булімія та орторексія незмінно супроводжуються депресивними настроями. Коливання ваги –  загальна ознака людей, які страждають на депресію. Сюди слід віднести неувагу до зовнішнього вигляду: особливо, у випадках, коли зазвичай людина завжди стежила за собоюе і прагнула справити приємне враження.

СЕКСУАЛЬНА ДИСФУНКЦІЯ. Відсутність інтересу до сексу може бути ознакою депресії. Цю ознаку складно виявити, оскільки партнер може відмовляти вам у статевій близькості з інших причин. Однак у разі сексуальної дисфункції цілком очевидно, що проблему слід шукати у настрої.

ЕМОЦІЙНІ ПРОЯВИ ДЕПРЕСІЇ:

-         Пригнічений настрій, нудьга.

-         Відчуття внутрішньої напруги та очікування біди.

-         Дратівливість.

-         Почуття провини.

-         Зниження самооцінки.

-         Втрата здатності отримувати задоволення.

-         Зниження інтересу до навколишнього світу.

-         Втрата здатності переживати почуття.

-         Тривога про здоров’я близьких.

ІНШІ ПРОЯВИ ДЕПРЕСІЇ:

-         Порушення концентрації та уваги.

-         Складнощі у прийнятті рішень.

-         Переважання похмурих думок про себе, своє життя і навколишній світ.

-         Відчуття безперспективності, песимістичне бачення майбутнього та відчуття безглуздості життя.

-         Думки про свою непотрібність, незначущість і повну безпорадність.

-         Думки про самогубство.

Клінічні симптоми депресії:

-         Пригнічений настрій протягом більшої частини дня. У дітей може бути дратівливий настрій.

-         Знижена зацікавленість та задоволення майже в усіх видах діяльності: втрата інтересу до того, що раніше викликало захоплення, ніякі справи чи досягнення не приносять радості.

-         Значна втрата чи збільшення ваги без спеціального харчування чи дієт.

-         Психомоторне збудження або загальмованість: зайва метушливість чи уповільнення рухів, мовлення.

-         Прояви безсоння або сонливості: важко заснути, сон поверхневий і не приносить відпочинку.

-         Відчуття втоми, втрати енергії.

-         Зниження здатності мислити, зосереджуватися, приймати рішення: думки зосереджуються на негативних фактах, відволікають від діяльності чи прийняття рішення.

-         Почуття власної нікчемності, провини: думки та спогади про власні неуспіхи, відчуття провини перед близькими людьми.

-         Повторювані думки про смерть (не страх смерті), можливі суїцидальні спроби.

Всесвітній день боротьби з депресією – це не просто нагадування про масштаби проблеми, а й заклик до дії. Розуміння, підтримка і співчуття можуть змінити життя людей, які борються з цим розладом.

Якщо ви чи хтось із ваших близьких стикається з симптомами депресії, важливо пам’ятати: ви не самі. Звернення до фахівця – це перший крок до одужання. Лікування існує, і воно працює.

Антон Павленко, завідувач Центру Психологічної Реабілітації

поліклінічного відділення КП «Полтавська обласна

клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського ПОР»

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page