top of page
cgzpoltava

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО НЮХ



27 квітня – Міжнародний день нюху

Всесвітний день  нюху був заснований у 1988 році шотландцем Джорджем Доддом – ученим-ароматистом, парфумером, ароматерапевтом, експертом із запахів.

Засновник свята вважає, що нюх можна і потрібно тренувати. Тому в 1970-х роках він працював над розробкою навчальних комплектів для сліпих дітей з метою хоча б часткової компенсації втраченого зору.

Кожна людина сприймає запахи індивідуально, при цьому нюх відносять до сфери несвідомого. Людина здатна розрізняти більше 3000 запахів завдяки рецепторам, які посилають сигнали в мозок і пов’язують сприйняття запаху з пам’яттю. Про це та багато іншого розкажуть цікаві факти про нюх.

1.              У носовій порожнині знаходиться близько 200 мільйонів нюхових клітин, які забезпечені детекторами запахів. Нервові закінчення цих детекторів вловлюють запах і передають його у вигляді електричних імпульсів у мозок.

2.              Всім відома зв’язок між смаком і запахом, коли людина, не відчуває запахів через хворобу, не відчуває і смаку їжі. Нещодавно вчені відкрили ще один зв’язок – зв’язок запаху і болю. Вони виявили, що люди з вродженою нечутливістю до болю не розрізняють запахи. Це може бути пов’язано з тим, що за нюх і біль в головному мозку відповідає один і той же канал.

3.              Нюх – єдине з п’яти почуттів людини, яке безпосередньо пов’язане з гіпокампом мозку і мозочкової мигдалиною. Ці відділи мозку відповідають за формування спогадів і віднесення емоцій до певних подій.

4.              Існують деякі речовини, які людина не може відчути за допомогою нюху. Так, до запаху природного газу людський ніс несприйнятливий, тому в побутовий природний газ додають сполуки, які надають йому відмітний запах. Ще один смертельно небезпечний газ без запаху – чадний.

5.              Серед найулюбленіших запахів людства – запах свіжого хліба, кави і свіжоскошеної трави. Заповзятливі маркетологи використовують у великих магазинах запах випічки і кави як приманку для покупців, так як доведено, що ці запахи викликають у людей апетит і бажання купувати.

6.              Жителі сучасних міст стають несприйнятливими до 70% міських запахів. А жителі далеких від цивілізації поселень здатні вловити в дикій природі запах людини, яка проходила у певному місці кілька годин тому.

7.              Вчені припускають, що запах страху можна відчути. Наприклад, якщо одна людина в натовпі охоплена панікою, але при цьому не може передати свої емоції, її запах передасться всій групі людей. Цей запах буде невловимий, але діятиме на підсвідомому рівні.

8.              Здатність до езопової локалізації – це вміння вказувати на вихідний напрямок запаху навіть без поворотів голови. Ця здатність також працює і зі слухом і є вродженою.

Людський нюх залежить від функціонування нюхового та трійчастого нерва. Якісні відчуття запаху (запах троянди, лимона чи трави) опосередковуються нюховим нервом, а соматосенсорні одоранти (тепло, прохолода, різкість та подразненя) – другою і третьою гілками трійчастого нерва. Рецептори запаху розміщені всередині нюхового нейроепітелію, розташованого у верхніх відділах носової порожнини. Коли запах потрапляє до носа, він проходить до носового склепіння і розчиняється у слизовій оболонці, щоб стимулювати нюхові рецептори. Важливою є помірна вологість навколишнього середовища, що забезпечує оптимальну стимуляцію нюхових нейронів повітряними сполуками.

Порушення нюху поділяють на кількісні (гіперосмія – підвищена чутливість до запахів, гіпосмія – знижена здатність відчувати запах, аносмія – повна втрата нюху) та якісні (какосмія – суб’єктивне відчуття неприємного запаху, дизосмія – порушене сприйняття запаху, паросмія – відчуття запаху в разі відсутності стимулу).

Найчастішими причинами розладів нюху є:

·                 захворювання носа та приносових пазух (вазомоторний та алергічний риніт, гострий та хронічний риносинусит, назальні поліпи, гіпертрофія аденоїдів, викривлення переділки носа);

·                 інфекції верхніх дихальних шляхів;

·                 травми голови чи нюхових рецепторів;

·                 пухлини голови, носової порожнини та приносових пазух;

·                 перелом носа, лобової чи потиличної кісток;

·                 паління;

·                 вікові зміни;

·                 нейродегенаративні захворювання;

·                 хвороба Альцгеймера;

·                 хвороба Паркінсона;

·                 розсіяний склероз;                                                                                                                                

·                 ендокринні захворювання;

·                 цукровий діабет, гіпотиреоз;

·                 вік: у людини з віком смакові та нюхові відчуття втрачають інтенсивність.

Менш часті причини: вживання медикаментів (антибіотики, антидепресанти, протисудомні, антигістамінні та антигіпертензивні препарати, серцеві та протизапальні засоби, цитостатики), наркоманія (вживання кокаїну), хімічні подразники.

На розлади нюхової функції страждає приблизно 19% населення старше 20 років та 25% старше 50 років. Закономірною вважається втрата нюху з віком. Кожна 8-а людина у віці з 53 до 91 року страждає на втрату нюху.

Виділяють такі порушення нюху, як аносмія  – повна тотальна втрата нюху, та паросмія  – спотворене сприйняття запахів.

Тож нагадуємо, що в разі погіршення відчуття запахів слід відвідати лікаря – отоларинголога чи невролога.

 Лариса Іванова, лікар ЗПСЛ КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 Полтавської міської ради»

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page