top of page

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО РАК

cgzpoltava


Триває інформаційно-роз’яснювальний тиждень

з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку (4 лютого)

Рак виникає зі зміненої клітини, яка «втратила контроль» і почала надмірно ділитися, формуючи пухлину. Це може ускладнювати роботу прилеглих органів або витісняти здорові клітини мутованими. Ситуація погіршується, коли невеликі грудочки ракових клітин відокремлюються від материнської пухлини і розносяться з кровотоком у інші органи, формуючи метастази. Це призводить до порушення роботи багатьох органів і систем, виснаження організму та смерті хворого.

Мутації можна успадкувати від одного з батьків. Утім, вони виникають переважно спонтанно. До цього може призвести багато факторів, як то радіація, забруднення довкілля.

На сьогодні науковці дійшли висновку, що визначний вплив має спосіб життя людини, зокрема п’ять основних чинників, що підвищують імовірність захворіти. Це тютюнопаління, низька фізична активність,  ожиріння, неправильний раціон, вживання алкоголю.

Як куріння підвищує ймовірність захворіти на рак

Цигарковий дим містить кілька десятків токсичних і канцерогенних речовин. Вони всі здатні викликати зміни у тканинах і спровокувати розвиток раку в таких органах, як легені, горло, стравохід, шлунок, підшлункова залоза, нирки, сечовий міхур, шийка матки, груди і мозок.

Недостатня фізична активність і рак

Фізична активність знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, гіпертонії, депресії, остеопорозу, діабету і раку молочної залози, товстої кишки, жовчного міхура та інших видів злоякісних пухлин.

Як пов’язані зайві кілограми і ризик появи ракової пухлини

Людина має ожиріння, коли її індекс маси тіла (маса в кілограмах, поділена на квадрат зросту в метрах) є вищим за 30. Між клітинами жирової тканини здатні накопичуватися фактори запалення. Це призводить до появи мутацій у прилеглих клітинах. Люди з надмірною вагою схильні до розвитку раку стравоходу, підшлункової залози, товстої і прямої кишки, молочної залози, нирок, щитовидної залози та жовчного міхура.

Неправильний раціон

25% випадків раку можна було уникнути, змінивши харчові звички. Раціон, збагачений червоним або обробленим м’ясом (ковбаси, шинка, балик, бекон) підвищує ризик появи раку підшлункової залози, кишковика і шлунку. Захоплення продуктами з високим вмістом білків і жирів також асоційоване із розвитком раку, зокрема кишковика і грудей. З іншого боку, споживання великої кількості фруктів і овочів може знизити ризик розвитку онкологічних захворювань.

Корисними є продукти, багаті на:

·                 селен (міститься у крупах, горіхах, яйцях);

·                 фолієву кислоту (свинина, м’ясо птиці, листова зелень, яйця);

·                 вітамін B12 (риба і морепродукти, м’ясо, яйця, сир);

·                 вітамін D (риба, набіл, гриби, яйця, сир);

·                 хлорофіл (зелень);

·                 каротиноїди (кольорові овочі і фрукти).

Наскільки небезпечно вживати алкоголь

Спостерігається зв’язок між споживанням алкоголю і раком ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, товстої і прямої кишки та молочної залози. Мутації в клітинах цих органів, кажуть автори дослідження, викликає ацетальдегід – основний метаболіт спирту, а також вільні радикали кисню і азоту, що утворюються в організмі людини після вживання алкоголю.

Григорій  Тараненко, лікар – онколог КП «Чорнухинська лікарня»

Чорнухинської селищної

ради

3 перегляди0 коментарів

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page